Nový školní rok už začal a přinesl s sebou zajímavé novinky. Pro naši školu se nám podařilo získat několik nových projektů.
První projekt Different games same feelings (Rozdílné hry, stejné pocity) je zaměřen výhradně na žáky. Jedná se o dvouletou akci, financovanou evropským dotačním programem Comenius – Partnerství škol. Veškeré aktivity (komunikační hry, poznávání zemí partnerů, účast ve výuce, skupinové projekty) by měly probíhat v angličtině. Během dvou let navštívíme partnerské školy v Polsku a na Slovensku. Na tento projekt se nám podařilo získat od Evropské komise 17.000 EUR, tj. asi 425.000 Kč.
Druhý projekt Škola bez hranic byl podán ve spolupráci s městem Pohořelice a s divadelním spolkem POHODA. Projekt je zaměřen na vzdělávání učitelů. Naším partnerem je Základní škola Brezová pod Bradlom ze Slovenska. Témata při vzájemné výměně zkušeností budou: práce s talentovanými žáky a s dětmi se specifickými poruchami učeni (dyslexie, dysgrafie atd.), problematika školství. Projekt je financován Evropskou komisí a částečně i městem Pohořelice. Podařilo se nám získat 16.800 EUR, tj. 420.000 Kč opět z evropských peněz.
Envigame, tak se jmenuje naše další projektová aktivita. Hlavním cílem je použití informačních a komunikačních technologií při výuce přírodopisu. Žáci se naučí pracovat formou zajímavých her. Celkem 10 škol bude ověřovat 6 herních celků: Obec/občan a jeho vztah k okolí, Ekosystém v našem okolí, Biodiverzita v našem okolí, Kulturní a historické dědictví, Využití přírodních zdrojů, Zdraví a životní styl. Naše škola je jednou z pilotních škol v naší republice, která tento zajímavý projekt zavádí do praxe. Záštitu nad celým projektem převzal Klub ekologické výchovy a společnost Cross Czech.
Pro žáky s technickým zaměřením se nám podařilo získat projekt Prohlubování technických kompetencí. Projekt vyhlašuje Hospodářská komora JMK. Žáci budou mít v rámci fyziky a matematiky hrazeny exkurze a přednášky v průběhu roku. Naši „deváťáci“ již pod hlavičkou této akce navštívili Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně, kde si mohli prohlédnout různé prezentace středních škol a firem.
Jsme velice rádi, že se nám podařilo získat tolik projektů a opět rozšířit vzdělávací nabídku naší školy. Projektová činnost s sebou přináší práci navíc, ale věříme, že všechny naše nové akce se budou žákům líbit a pomohou jim v jejich dalším rozvoji.